1) Ryzyka ogólne – w obrębie, których zidentyfikowane są następujące ryzyka związane ze stosowaniem wskaźników referencyjnych:
- administrator danego wskaźnika referencyjnego może podjąć decyzję o zaprzestaniu opracowywania danego wskaźnika albo odpowiedni organ może cofnąć administratorowi zezwolenie na opracowywania wskaźnika;
- niektóre wskaźniki referencyjne, w tym ich metodologia, z przyczyn regulacyjnych lub biznesowych, mogą ulec zmianie przez administratora danego wskaźnika referencyjnego;
- wskaźniki referencyjne mogą przestać być publikowane lub opracowywane w całości lub w odniesieniu do konkretnego okresu odsetkowego lub konkretnej waluty, a odpowiednie wskaźniki alternatywne mogę nie zostać wyznaczone;
- wskaźniki referencyjne mogą przestać w sposób adekwatny odzwierciedlać dane realia gospodarcze lub dany rynek. Może to wynikać z zaprzestania przekazywania danych wejściowych przez podmioty przekazujące takie niezbędne do opracowywania dane lub z tego, że wskaźnik referencyjny zostanie uznany przez właściwy organ nadzoru za niewiarygodny, przez co nie będzie kwalifikował się do pomiaru danego rynku bazowego.
2) Ryzyko zmiennej stopy procentowej
W przypadku kredytów o zmiennym oprocentowaniu, zmiana wartości wskaźnika referencyjnego może spowodować wzrost części odsetkowej raty kredytu, powodując tym samym wzrost całkowitego kosztu kredytu.
Poniżej przykład:
Klient ma kredyt, którego oprocentowanie wynosi 2,10%. Na oprocentowanie składają się: wskaźnik w wysokości 0,10% oraz marża 2%.
Jeśli wskaźnik wzrośnie o 0,50%, do poziomu 0,60%, oprocentowanie kredytu wzrośnie o 0,5% i wyniesie 2,60%
3) Ryzyko zmiany przez administratora metody opracowywania wskaźnika referencyjnego
Podmiot, który opracowuje dany wskaźnik referencyjny jest uprawniony do wprowadzenia zmiany w metodzie opracowywania wskaźnika referencyjnego (w tym istotnej zmiany). Tryb wprowadzenia takiej zmiany określony jest w dokumentacji wskaźnika referencyjnego publikowanej przez administratora na jego stronie internetowej.
Jednak dokonanie takiej zmiany przez administratora poprzedza proces konsultacji publicznych. W ramach tych konsultacji administrator określi zakres proponowanej zmiany oraz jej uzasadnienie. Uzasadnieniem dla dokonania przez administratora zmiany w metodzie opracowywania wskaźnika referencyjnego może być m.in. konieczność dostosowania metody opracowywania wskaźnika referencyjnego do wymogów Rozporządzenia BMR, wytycznych organu nadzoru lub rekomendacji jednostki nadzorczej.
Konsekwencją dokonania przez administratora zmiany w metodzie opracowywania wskaźnika referencyjnego może być np. zmiana wartości wskaźnika. Jeśli w wyniku dokonanej przez administratora zmiany w metodzie opracowywania wskaźnika nastąpi podwyższenie jego wartości, spowoduje to wzrost części odsetkowej raty kredytu, powodując tym samym wzrost całkowitego kosztu kredytu.
4) Ryzyko zaprzestania przez administratora opracowywania wskaźnika referencyjnego w sposób trwały lub czasowy
Podmiot, który opracowuje wskaźnik referencyjny jest uprawniony do zaprzestania w sposób trwały opracowywania wskaźnika referencyjnego. Tryb takiego postępowania określona jest w dokumentacji wskaźnika referencyjnego publikowanej przez administratora na jego stronie internetowej, z zastrzeżeniem przewidzianych w tym zakresie uprawnień organów nadzoru wynikających z art. 21 oraz 23 Rozporządzenia BMR.
Administrator może podjąć decyzję o zaprzestaniu opracowywania wskaźnika referencyjnego w szczególności z przyczyn biznesowych (czynnik pozaekonomiczny) lub z uwagi na uznanie przez administratora, że dane wykorzystywane do opracowywania wskaźnika referencyjnego nie są reprezentatywne dla rynku lub realiów gospodarczych, których pomiar jest celem tego wskaźnika referencyjnego.
Sam proces zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego poprzedza proces konsultacji publicznych, w ramach których administrator określi datę, od której zamierza zaprzestać opracowywania wskaźnika referencyjnego.
Metoda opracowywania wskaźnika referencyjnego zazwyczaj wskazuje, że istnieją okoliczności, w których w danym dniu administrator może nie być w stanie wyznaczyć wartości wskaźnika referencyjnego. Może się tak zdarzyć na przykład w sytuacji nieotrzymania przez administratora wystarczającej ilości danych niezbędnych do wyznaczenia w danym dniu wartości wskaźnika referencyjnego.